Bozcaada

Bozcaada Hakkında

Üzüm’ün diyarı olan Bozcaada’yı birçoğumuz biliyoruz ancak Bozcaada hakkında bilgi sahibi olanımız çok azdır. Bozcaada’yı daha önce hiç ziyaret etmemiş olanlar “Bozcaada’ya nasıl ulaşabilirim?” sorusunu mutlaka soruyorlardır. Bunun yanı sıra Bozcaada’ya gidiyorsanız Bozcaada’da gezilecek görülecek yerler ve Bozcaada’da ne yapılır konuları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu yazımızda, sizler için bu konuları detaylı bir şekilde ele alacağız.

Bozcaada’ya Nasıl Ulaşabilirim? 

Bozcaada, ulaşım bakımından birçok alternatife sahiptir. Türkiye’nin çeşitli illerinden Bozcaada’ya kolay ulaşım imkânı bulunmaktadır. Bu ulaşım imkânlarını kategoriler halinde düzenledik.

 1. Araba ile Ulaşım

İstanbul’dan Bozcaada’ya gelmek istiyorsanız bunun için Çanakkale Boğazı’nı geçmeniz gerekir. Boğazı deniz yoluyla, arabalı feribot kullanarak geçmek için farklı seçenekler de mevcuttur:

 • Gelibolu- Lâpseki (20 dakika)
 • Eceabat- Çanakkale (15 dakika)
 • Kilitbahir- Çanakkale (7 dakika)

    

Sefer saatleri değişiklik gösterdiğinden dolayı Gestaş’ın web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Çanakkale Boğazı’ndan araba geçişi ücreti için de Gestaş web sitesini ziyaret etmenizi öneririz. 

Çanakkale Boğazı’nı geçtikten sonra ise Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakika içerisinde Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. İzmir yönünden geliyorsanız Çanakkale’ye uğramadan, Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz.

 1. Hızlı Feribot

Araba ile ulaşımın bir diğer yolu da İstanbul-Bozcaada arasında Yenikapı -Bandırma hızlı feribotları kullanmaktır. Her gün sabah ve akşam saatlerinde yapılan seferlerde yolculuk ortalama 2 saat sürmektedir. Bandırma’dan sonra Lâpseki-Çanakkale üzerinden Geyikli’deki Bozcaada iskelesine varmak da 3 saati buluyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergahı üzerinde devam edilmelidir. Bu yol diğer yol kadar düzgün olmasa da manzarası daha da güzeldir. Böylece sadece 3 saat araba kullanarak İstanbul’dan Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz.

 1. Otobüs ile 

Büyükşehirlerden Bozcaada’ya yazın her gün bazı otobüs şirketleri tarafından seferler düzenlenmektedir. Otobüsler sadece yaz döneminde Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Kış döneminde Ezine son durak oluyor. Otobüslerin adaya giriş yapması yasak olduğu için yolcuları iskele üzerinde bırakmaktadır. Kış döneminde son durak Ezine’deki otobüs garı oluyor. Buradan minibüs ya da taksi ile Geyikli iskeleye varabilirsiniz.

 1. Uçak ile

Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı’dır. THY’nin İstanbul ve Ankara’dan Çanakkale’ye haftanın bazı günleri direkt uçuşları bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

Çanakkale Havaalanı’na vardığınızda gece yarısı olursa o saatlerde adaya ulaşmanız mümkün değildir. O gece Çanakkale’de konaklayıp ertesi gün adaya geçebilirsiniz. Çanakkale otobüs garından, buradan saat başı kalkan minibüsler ile 1 saatte Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz.

Bozcaada’da Gezilecek Görülecek Yerler

Bozcaada’da gezilecek görülecek yerler denilince akıllara gezilmesi gereken en önemli 12 yer gelir. Bu yerler aşağıdaki gibidir: 

 1. Bozcaada Sokakları
 2. Bozcaada Rum Mahallesi
 3. Meryem Ana Kilisesi
 4. Bozcaada Yat Limanı
 5. Bozcaada Kalesi
 6. Bozcaada Koyları
  1. Habbele Koyu
  2. Akvaryum Koyu
  3. Ayazma Plajı
  4. Beylik Koyu
 1. Bozcaada Rüzgâr Gülleri & Polente Feneri
 2. Bozcaada Müzesi
 3. Bozcaada Şarap Fabrikaları
 4. Ayazma Manastırı
 5. Bozcaada Sanat Galerileri
 6. Göztepe

Bozcaada’da Ne Yapılır?

Bozcaada’da birçok aktivite seçeneği bulunmaktadır. Sezon boyunca düzenlenen tekne turlarına katılarak, adanın koylarını keşfedebilir, Ege Denizi’nin berrak sularında yüzebilirsiniz. Ayrıca adayı daha yakından tanımak için Bozcaada Müzesi, Bozcaada Kalesi, Tarihi Rum Mahallesi ve Tarihi Türk Mahallesi gibi önemli yerleri ziyaret ederek kültür turu da yapabilirsiniz.

Bozcaada’da üzüm bağlarını gezebilir şarap tadımlarına katılabilirsiniz. Bu geziniz esnasında şarap üretimi ve bağcılık hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilir, dünyada herkes tarafından bilinen ünlü Bozcaada şaraplarımızın da tadına bakma şansı elde edersiniz. Çeşitli şaraplarımızdan damak zevkinize uyan şarabı satın alarak, yanınızda götürebilir veya sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Çamlıbağ Yunatcılar olarak, yazımızda Bozcada hakkında çeşitli bilgileri sizler için düzenledik. Sunduğumuz hizmetler ve çok daha fazlası için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.