Yunatcılar

İhtiyacınız Olan 7 Şarap Saklama Bilgisi

İhtiyacınız Olan 7 Şarap Saklama Bilgisi

 

Bir sürü şarap aldınız ve hemen içmeyi düşünmüyorsunuz. Peki, şimdi ne yapmalısınız?

 

Öncelikle, piyasada bulunan şık şarapların sadece küçük bir yüzdesinin uzun vadeli yaşlanmadan fayda gördüğünü hatırlamak faydalı olacaktır. Çoğu şarap, piyasaya sürüldükten birkaç yıl sonra tüketilmeye en uygun haldedir. Eğer olgunlaşmak üzere şaraplar satın almayı düşünüyorsanız, gerçekten profesyonel kalitede saklama için yatırım yapmayı düşünmelisiniz – bu tamamen farklı bir oyundur.

 

Ancak, herkes için, birkaç basit püf noktasını uygulamak şaraplarınızı içmeye hazır olduğunuzda güvende tutacaktır.

 

  1. Şarap İçin İdeal Saklama Sıcaklığı

Isı, şarap için bir numaralı düşmandır. 21°C’’nin üzerindeki sıcaklıklar, genellikle istenmeyen bir şekilde bir şarabın daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Ve eğer daha da sıcak olursa, şarabınız “pişmiş” olabilir, düz aromalar ve tatlarla sonuçlanabilir. İdeal sıcaklık aralığı 7°C ile 18°F arasındadır (ve 12°C, mükemmeliyetçi olarak adlandırılabilir), ancak bunlar kesin kurallar değildir. Şaraplarınızı birkaç yıl içinde şişelerinden açıyorsanız, saklamanız birkaç derece daha sıcak bile olsa fazla endişelenmeyin.

 

  1. Normal Buzdolabında Uzun Süreli Saklamayı Kaçının

Şarapları evinizin buzdolabında birkaç ay boyunca saklamak, uzun vade için iyi bir tercih değildir. Ortalama buzdolabı sıcaklığı, bozulabilir gıdaları güvenli bir şekilde saklamak için 7°C’’nin oldukça altına düşer ve nemin eksikliği sonunda mantarları kurutabilir, bu da havanın şişelere sızmasına ve şarabın zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca, şarabınızı donma olabilecek bir yerde saklamayın (kışın ısınmayan bir garajda, dondurucuda saatlerce unutulmuş olarak). Sıvı buz haline gelmeye başlarsa, mantarı itmeye yetecek kadar genişleyebilir.

 

  1. Geniş Sıcaklık Değişimlerinden Kaçının

Mükemmel 12°C’’e ulaşma konusundan daha önemli olan, hızlı, aşırı veya sık sık sıcaklık değişikliklerinden kaçınmaktır. Pişmiş tatların üzerine, şişe içindeki sıvının genişlemesi ve daralması, mantarı itmeye veya sızıntıya neden olabilir. Sabitliği hedefleyin, ancak küçük sıcaklık dalgalanmaları konusunda paranoyak olmayın; şaraplar, üzüm bağından dükkâna nakledilirken daha kötü durumlar görebilir. (Hatta sıcaklık, şarabın mantarın ötesinden sızmasına neden olduysa, bu her zaman şarabın bozulduğu anlamına gelmez. Açana kadar bilmenin bir yolu yoktur – hâlâ lezzetli olabilir.)

 

  1. Şarabınızı Güneş Işığından Uzak Tutun

Işık, özellikle güneş ışığı, uzun vadeli saklama için potansiyel bir sorun oluşturabilir. Güneşin UV ışınları şarabı parçalayabilir ve erken yaşlandırabilir. Şarap üreticileri neden mi renkli cam şişeler kullanırlar? Onlar, şarap için güneş gözlüğü gibidir. Ev lambalarından gelen ışık muhtemelen şarabı kendisine zarar vermez, ancak etiketlerinizi zamanla soldurabilir. Akkor ampüller, flüoresan lambalardan bir tık daha güvenli olabilir, çünkü çok az miktarda ultraviyole ışın yayarlar.

 

  1. Nem Düzeyini Dikkate Alın

Sağduyu, şarapların ideal nem seviyesinin %70 olduğunu söyler. Kurak hava mantarları kurutur, bu da havanın şişeye girmesine ve şarabın bozulmasına neden olabilir. Evet, bu zaman zaman gerçekleşen bir durumdur, ancak bir çölde veya kutup koşullarında yaşamıyorsanız, muhtemelen sizin başınıza gelmez. (Ya da 10 yıldan fazla süreyle şişeleri yatırmak istiyorsanız, ama o zaman tekrar profesyonel saklama konusuna geri döneriz.) %50 ile %80 arasında herhangi bir nem düzeyi güvenli kabul edilir ve saklama alanınıza bir su kabı koymak koşulları iyileştirebilir. Tersine, aşırı nemli koşullar küf oluşumunu teşvik edebilir. Bu, uygun bir şekilde kapalı bir şarabı etkilemeyecek, ancak etiketlere zarar verebilir. Bir nem alma cihazı bunu düzeltebilir.

 

  1. Yatay Şişeler Mantar Sorunlarını Önler

Geleneksel olarak, şişelerin mantarın kurumasını önlemek için yanlarına yatırılması gerekmektedir. Bu yöntem, teoride mantarı kurumaktan korur. Eğer şişelerinizi yakın veya orta vadeli içmek için planlıyorsanız veya şişeler alternatif kapatmalara (vida kapaklar, cam veya plastik mantarlar) sahipse, bu gerekli değildir. Ancak şunu söyleyebiliriz: Yatay raf düzeni şişelerinizi saklamak için yer tasarrufu sağlayan bir yol olup, kesinlikle şaraplarınıza zarar vermez.

 

  1. Büyük Titreşimlere Dikkat Edin

Uzun vadede titreşimlerin sıvıdaki kimyasal reaksiyonları hızlandırarak şaraba zarar verebileceği teorileri vardır. Bazı ciddi koleksiyonerler, hafif titreşimlerden bile (elektronik cihazlar tarafından) endişelenirler, ancak bunun etkilerini belgeleyen çok az kanıt vardır. Önemli titreşimler muhtemelen eski şaraplardaki tortuyu rahatsız edebilir ve onları çökmekten alıkoyabilir, potansiyel olarak onları hoş olmayacak şekilde kumlu hale getirebilir. Bir tren istasyonunun üstünde yaşamıyorsanız veya bir Rock konserine ev sahipliği yapmıyorsanız, kısa vadeli saklama için bu muhtemelen bir sorun olmayacaktır. (Ancak şaraplarınızı şampanyayı soyunma odasına dağıtmadan önce bir Şampiyonluk maçı MVP’si gibi sallamayın.)

 

İdeal Şarap Saklama Yeri Nedir?

Mahzen olarak kullanabileceğiniz, soğuk, az nemli bir kileriniz yoksa güvenli bir yerde birkaç raf kullanarak uygun saklama koşulları oluşturabilirsiniz. Mutfak, çamaşır odası veya kazan dairesi gibi sıcaklığın yoğun olduğu yerlerden kaçının ve bir pencereden gelen ışığın doğrudan çarpmadığı bir konum arayın. Ayrıca, küçük bir şarap dolabı satın alabilir ve aynı püf noktalarını kullanabilirsiniz: Şarap buzdolabınızı serin bir yerde tutarsanız, daha az çalışması gerekir ve enerji faturanızı düşürür.

 

Belki kullanılmayan bir dolap veya başka boş bir depolama alanı, şarap saklamak için yeniden amaçlanabilir mi? Uygun, karanlık, kararlı bir alanınız varsa ve çok nemli veya kurak değilse, ancak fazla sıcaksa, özel olarak şarap için tasarlanmış bir tek başına soğutma ünitesine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Küçük alanlar için ucuz sistemler bulunmaktadır, ancak çoğu durumda, bu profesyonel şarap saklama alanına girmek anlamına gelir.

 

Bir Şarap Dolabına İhtiyacım Var mı?

Depolama koşullarınızı yükseltme zamanı ne zaman gelir? Kendinize şunu sorun: Geçen yıl şarap alışkanlığınıza ne kadar harcadınız? 30.000 liralık bir soğutma ünitesi, yıllık şarap alım bütçenizin %25’inden azını temsil ediyorsa, bu durumu daha dikkatli düşünme zamanı gelmiştir. Yatırımınızı korumak en iyisi.

 

Koleksiyonerlerden gelen bir başka tavsiye: Şişe kapasitesi konusunda düşündüğünüz herhangi bir sayıyı, ikiye katlayın. Daha sonra ileride içmek için şaraplar biriktirmeye başladığınızda, durdurmak zor olabilir.

 

Bir Şarap Dolabında Aranacaklar Nelerdir?

Şarap soğutucuları, temelde, bir tutarlı sıcaklığı korumak için tasarlanmış bağımsız ünitelerdir – bazen uzun vadeli saklama yerine servis için uygun bir sıcaklıkta – oysa bir şarap mahzeni, uzun vadeli yaşlanma için optimal koşullarda şarap saklayan bir dolap veya bir tane odadır: sürekli bir sıcaklık (yaklaşık 12°C), nem kontrolü ve şarabı ışıktan ve titreşimden uzak tutmanın bir yolu.

 

Üniteler, şişelerinize erişiminiz olacak kadar açık olup olmadıklarına göre değişir, bu yüzden içinde ne olduğunu ne kadar iyi görebileceğinizi ve bir şişeyi ne zaman almanın ne kadar kolay olacağını düşünün. Şişeler yığılmış mı? Rafları kaydırılabilir mi? Topladığınız şişelerin boyutu ve şekli ile şişelerin raflara ne kadar uyduğu dikkate alın – çok geniş, uzun veya olağandışı şekilli mi, hatta hiç sığabilecekler mi?

 

Kapının kendisi de düşünülmesi gereken bir şeydir. Şişeleri görmek mi yoksa ışıktan korumak mı daha önemlidir? Cam açık, temperli, renkli, çift camlı veya UV dirençli mi? Kapının nereye yerleştirileceğine bağlı olarak doğru taraftan açılıp açılmadığına dikkat edin – her ünitenin ters çevrilebilir kapıları yoktur. Bazı modeller kilitlere veya hatta alarmlara sahip olabilir.

 

Daha pahalı üniteler, birden fazla sıcaklık bölgesine sahip olabilir, bu özellik kırmızılarınızı bir sıcaklıkta tutmak ve beyazlarınızı daha serin, daha içmeye hazır bir sıcaklıkta tutmak istiyorsanız güzel bir özelliktir. Nem kontrolü de yardımcı olur. Sessiz bir ünite bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın – bu şeylerin ne kadar yüksek sesle olabileceğine şaşırabilirsiniz. Ne kadar harcarsanız, malzemelerin o kadar iyi olması gerekir, örneğin, alüminyum raflar plastik olanlardan daha iyi soğuk sıcaklıkları iletir veya nem için pürüzlü bir iç yüzey daha pürüzsüz olan bir iç yüzeyden daha iyidir.